İtalya Vizesi

İtalya Avrupa Birliğinde bulunan bir Schengen ülkesidir. Birçok ülkede olduğu gibi İtalya’ya gitmek için de vize almanız gerekmektedir. Eğer ki hususi (yeşil), Diplomatik (siyah), Hizmet (gri) pasaportlarından birine sahipseniz pasaportunuzun süresi dolmamış olduğu taktirde 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vize olmadan giriş yapmanız mümkündür. Seyahat öncesinde hangi vize ile ne kadar kalabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olmanız sizin yararınıza olacaktır.

Pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması gerekmektedir. Daha eski pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Kırmızı pasaport sahibi iseniz ve Schengen vizenizin olması dahilinde Schengen ülkesi olan İtalya’ya vize almadan da gidebilirsiniz. İtalya Avrupa’da bulunan şehirlerden birisi olduğu için burada bulunan birçok Avrupa ülkesinin vize işlemleri için uyguladığı prosedürlere benzer prosedürleri uygulamaktadır. Bu prosedürlere uygun olarak vize işlemlerini yapabilirsiniz.

Schengen vizenizin var ise ilk olarak İtalya’ya seyahat etmeniz dahilinde diğer Schengen ülkelerini de gezmeniz mümkündür. Bu ülkeler arasında Belçika, Almanya, Fransa, Norveç, İsviçre ve Polonya gibi ülkeler yer almaktadır. Bu ülkelere girmek için ayrı ayrı vize olması gerektiği gibi bazı durumlarda bir vize veya pasaport ile başka ülkelere seyahat edebilirsiniz. Bunun için çeşitli işlemeler yapmanız gerekecektir.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesi için alacağınız belgeler seyahat amacınıza göre değişmektedir. Amacınız ne ise ona göre hazırlayacağınız belgelerle konsolosluklara ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine başvuru yapabilirsiniz.  Bunun dışında başvurunuzu onaylayacak başvuru merkezleri bulunmamaktadır. Başvuru merkezlerine giderek almak istediğiniz vize için gereken evrak listesini öğrenebilirsiniz.

Schengen vizesi almak istiyorsanız konsolosluktan başvuru yapamazsınız. Kısa süreli vizeleri yetkili vize merkezlerinden başvuru ile alabilirsiniz. Başvuru merkezinin sizden istemiş olduğu evrakları eksiksiz ve doğru şekilde belirtilen süre içinde teslim etmelisiniz. Evrakların içinde istenen bilgileri de doğru bir şekilde doldurmasınız. Aksi takdirde başvurunuz olumsuz şekilde sonuçlanır ve vize işleminiz onaylanmaz.

Başvuru yapabilmek için sahip olmanız gereken başlıca belgeler şunlardır:

 • En az 2 sayfası boş ve son yolculuğunuzdan sonra en az 3 ay geçerliliği olan pasaport.
 • Vize için başvuru formu
 • Vize için talep dilekçesi
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Konaklama için ayarlanmış otele dair rezervasyon bilgileri
 • Maddi durumunuzu gösteren bazı belgeler (tapu, kira kontratları, ruhsat ve banka hesap dökümleri)
 • Aktif banka hesaplarının 3 aylık dökümü (hesabınızda en az 3000 TL olması gerekmektedir.)
 • 000 Euro’luk sağlık sigortası

Seyahat amacınıza göre hangi ek belgeleri almanız gerektiğini öğrenmelisiniz. İstenen ek belgeler doğru şekilde hazırlanarak sıralı bir şekilde başvuru merkezine teslim edilmelidir. Vize başvurusu yaparken vize ücretini de yanınızda bulundurmalısınız. Vize ücretini ödemediğiniz takdirde vize işlemleriniz başlatılmaz.

Vize başvuruları konsolosluk tarafından istenen harç bedeli ödenmediği taktirde kabul edilmez. Bu sebeple başvurularınızın işleme ve değerlendirmeye alınmaya başlaması için belirlenen vize ücretlerini ödemeniz gerekmektedir. Başvuru evraklarınızı arasına vize için ödemiş olduğunuz tüm ücretlerin dekontlarını da koymanız gerekiyor.

İtalya Vizesi Türleri

90 Gün ile Sınırlı Schengen Vizesi

 • İtalya Turistik Vize: İtalya’ya tatil, gezi için gidecekseniz bu vizeyi almanız yeterlidir.
 • İtalya Ziyaret Vizesi: Eğer ki orada yaşayan ailenizi, arkadaşınızı ziyaret amacı ile gitmek istiyorsanız bu vizeyi alabilirsiniz.
 • İtalya Sportif faaliyetler, kültürel etkinlikler için Schengen vizesi alabilirsiniz
 • İtalya Ticari Vize: İtalya’ya gidiş nedeniniz iş gezisi fuar gezisi gibi bir sebepse bu vizeyi almanız gerekmektedir.
 • İtalya Sağlık ve Tedavi Vizesi
 • İtalya Transit Vizesi

İtalya Uzun Süreli Ulusal Vize (D Vizesi): Bu vizeyi aldığınız taktirde İtalya’da 90 günden fazla aralıksız kalabilirsiniz. İkamet için de bu vizeyi almanız yeterlidir.

90 Günden Uzun Ulusal Vize Alması Gerekenler

 • İtalya Erasmus Vizesi: Erasmus ile veya personel değişim programı ile gidecekseniz bu vizeyi almanız gerekmektedir.
 • İtalya’da öğrenciyseniz
 • Dil kursu için gidecek kişiler
 • İtalya’da staj yapacaklar
 • Araştırmacılar ve bilim insanları
 • İtalya’ya çalışmak için gidecek olan kişiler
 • Ailesinin yanına taşınacak olanlar
 • İtalya’da evlenecek olan kişilerin Ulusal Vize alması gerekmektedir.

İtalya Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

Her vize başvurusunda olduğu gibi İtalya vizesi alırken de bazı hizmetler için bir miktar para ödenmesi gerekmektedir. Bu ödenecek tutar vize alacak kişinin yaşına göre ödeme tutarı değişmektedir. 12 yaş altı için konsolosluk biriminden bir ücret talep edilmez. Başvurunuzu konsolosluk tarafından yetki verilmiş bir kurumdan yapacaksanız bu kurum sizden hizmet bedeli için ek ücretler talep edebilir.

İtalya vizesi alacağınız zaman hangi amaçla alıyor olmanıza bağlı olarak da ödeyeceğiniz tutar artabilmektedir. Başlıca örnek vermek gerekirse turistik, ticari, ziyaret gibi vize türleri için 110 Euro tutarında konsolosluk harcı ödemeniz gerekmektedir.

Sağlık sigortası için de ayarlayacağınız kuruma bağlı olarak fiyat değişebilmektedir. Ortalama fiyat şu şekildedir:

14 Günlük Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 10 Euro
1 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 18 Euro
2 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 25 Euro
3 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 30 Euro
6 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 40 Euro
1 Yıllık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 60 Euro

Vize başvuruları konsolosluk tarafından istenen harç bedeli ödenmediği taktirde kabul edilmez. Bu sebeple başvurularınızın işleme ve değerlendirmeye alınmaya başlaması için belirlenen vize ücretlerini ödemeniz gerekmektedir. Başvuru evraklarınızı arasına vize için ödemiş olduğunuz tüm

İtalya Vizesi Hangi Şartlar İle Alınır?

Türkiye’de yaşayan veya Türkiye’de oturum izni olan herkes ülkemizden İtalya vizesi için başvuruda bulunabilir. Başvuruda bulunabilmek için de gerekli birkaç özelliğin sizde olması gerekmektedir. Misal olarak Türkiye’de düzenli bir hayatınız olması gerekmektedir. İş ve aile hayatınız düzenli ise başvuru yapabilirsiniz.

Sorunsuz bir şekilde vize almak istiyorsanız çalıştığınız yerde en az 1 yıl geçirmiş olmanız gerekmektedir. Konsolosluk için en az 3 aylık çalışma belgeleri bazı durumlarda yeterlidir ancak garanti olmasını istiyorsanız en az 1 yıllık sabit işinizin olması gerekmektedir.

Gelirinizin belgelerle ispatlanabilmesi gerekmektedir. Çalıştığınız yerden aldığınız düzenli maaş veya bir mülke sahipseniz oradan gelen kira gibi maddi gelir kaynaklarınızı geçerli evraklarla vize alacağınız yere kanıtlamanız gerekiyor.

İtalya Vize Başvuru Sonucunun Ret Alma Sebepleri

İtalya Vizesi için başvuru yapıp sonuçlarını beklemeye başladığınızda ret almış olmanız sizi üzmesin. Bir yerlerde hata yapmış olabilirsiniz. Genel olarak başvurusu ret almış kişiler evraklarda eksiklik veya bir yanlışlık yapmaktadırlar. Seyahat amacınızı doğru bir şekilde belirtemediyseniz de başvurunuz ret almış olabilir. Banka hesaplarınızda yeterli miktarda para bulunmaması da bir nedendir. Vize geçerlilik sürenizin sonunda Türkiye’ye döneceğinizi net bir şekilde kanıtlayamadığınız zaman başvurunuz onaylanamaz.

İtalya da kalacağınız otel için rezervasyon yaptırmadığınız veya hatalı yaptırdığınız taktirde yine ret almanız olasıdır. Eğer daha önce İtalya’ya gitmiş ve herhangi bir suç işlemiş iseniz veya bir önceki seyahatinizde vize sürenizi aşmış iseniz vize alamazsınız.

Vize için ödediğiniz zamanı ve parayı geri alamazsınız. Bu sebeple her şeyi eksiksiz ve usulüne göre yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize