İtalya vizesi 2022 talep edilirken işlemleri IDATA üzerinden tamamlamanız gerekmektedir. Başvuru adımları ve evrakların teslimi de dahil olmak üzere IDATA yetkili kılınmıştır. Formları da bu firmanın internet sitesi üzerinden temin etme imkanınız bulunmaktadır. İtalya vizesi Schengen ortak vize programına dahildir. Bu nedenle C tipi vize aldığınız zaman diğer Schengen ülkelerine de giriş yapabilirsiniz. Birden fazla Schengen ülkesini gezmek isteyen kişilerin seyahatleri boyunca en çok hangi ülkede kalacaklarsa Schengen vizesini de o ülke üzerinden almaları gerekmektedir. Vize başvuru adımlarını yerine getirirken size bir referans numarası verilecektir. Bu referans numarası aracılığı ile başvuru durumunun hangi aşamada olduğuna dair bilgi almanız da mümkün kılınacaktır.

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar 2022

İtalya vizesi gerekli evraklar 2022 bir araya getirilirken kullanmış olduğunuz tüm bilgi ve belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir. Belgelerin güncel tarihli olmasına da ayrıca dikkat edilmelidir. İtalya vize talep adımlarında derlemenizi gereken belgelerden bazıları;

  • Vize başvuru formunu IDATA üzerinden temin etmenizin sonrasında, eksiksiz şekilde doldurmalısınız. Başvuru formu ile beraber 2 adet de biyometrik fotoğraf sunmanız istenmektedir.
  • Başvuru formunun yanında sunulacak olan biyometrik fotoğrafların 35×40 mm ölçüsünde olması istenir. Ayrıca son 6 aya ait olmasını da sağlamalısınız. Bu şekilde kimliğin tespit edilmesine dair sorun yaşanmayacaktır.
  • Seyahat ve sağlık sigortanız bulunmalıdır. Ülkeye giriş yapan kişilerin sorunlarını kamuya yük olmadan aşmaları için seyahat sigortası ve sağlık sigortası zorunluluğu getirilmiştir.
  • Turist olarak giriş yapacak olan bireylerin uçak gidiş dönüş biletleri ve otel konfirmasyon verilerinin de sunulması istenmektedir.
  • Gerekli görülmesi durumunda daha önceki senelerde kullanmış olduğunuz pasaportlarınız da talep edilecektir. Bu şekilde bir ülkeden deport edilip edilmediğinize ilişkin bilgi alınmış olur.

İtalya vizesi 2022 kapsamında istenen bu belgelerde bir eksiklik olması başvurunuzun ret yanıtı almasına neden olacaktır. Başvurunuz ret yanıtı alırsa konsolosluğun belirtmiş olduğu zaman aralığında reddi itiraz başvurusunda bulunmalısınız. Reddi itiraz başvurusu ile beraber vize talebiniz yeniden dikkate alınacaktır.

İtalya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

İtalya aile birleşimi gerekli evraklar kapsamında evliliğin resmi olduğunu kanıtlayan belgelerin en temel kaynak olarak ele alınması gerekmektedir. İtalya vizesi 2022 başvuru adımlarını yerine getirirken kişilerin bilhassa evliliğe dair belgeleri noter onaylı şekilde İtalyancaya tercüme ettirerek sunması istenmektedir. İtalya vizesi 2022 almak için en azından temel seviyede İtalyanca bilmeniz gerekmektedir. Özellikle aile birleşimi gibi kategorilerde temel seviye İtalyanca bilmek önemli kıstaslar arasında bulunmaktadır. Tam tekmil nüfus kayıt örneğini güncel tarihli şekilde sunmalısınız. Bu belgede önceki evliliklerinizin resmi olarak nihayete ermiş olduğunu dokümanlar ile kanıtlamanız istenmektedir.

-İtalya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya çalışma vizesi gerekli evraklar kapsamında kişilerin onay aldıkları kurumsal firmanın davet mektubunun muhakkak bulunması gerekmektedir. Bu davet mektubunda aylık-yıllık ortalama geliriniz, hangi pozisyonda onay aldığınız gibi hususların da kesinlikle işleme alınması gerekmektedir. İtalya çalışma izni nasıl alınır; çalışma izni almak isteyen kişilerin kurumsal davet mektubunun yan ısıra kendi yetkinlik alanlarını kanıtlayan belgeleri de sunması istenmektedir. Örneğin hangi okuldan, hangi fakülteden mezun olduğunuz, hangi sertifikalara sahip olduğunuz da belirtilmelidir.

İtalya çalışma vizesi kaç günde çıkar; başvurunuzun yapılmasının sonrasında ortalama 4 hafta içerisinde başvurunuzun sonuçlanması beklenmektedir. İtalya vizesi 2022 başvuru adımında bir diğer avantajlı durum ise daha öncesinde bir AB ülkesinden çalışma izni almış olmanızdır. Bu şekilde İtalya’da da çalışma izni almanız sizin için daha kolay bir hale gelecektir.

İtalya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya öğrenci vizesi gerekli evraklar derlenirken maddi durumunuzu açıklamak için ailenizin sizden sorumlu olduğunu belirterek ailenin maddi birikimini sunabilirsiniz, dileyen kişiler kendi hesap özetlerini 6 aylık olmak koşulu ile sunma hakkına da sahiptir. İtalya vizesi 2022 sahip olunan hibe ve burs tutarının sunulması da mümkün kılınmıştır. Ayrıca öğrencilerin seyahat ve sağlık sigortası da olmalıdır. Alınan bu tedbirler ülkeye eğitim amacı ile giren kişilerin daha sonrasında kamuya yük olmamasıdır. İtalya bu konuda en hassas denetimleri yapan ülkeler arasındadır.

İtalya Vizesi Ücreti 2022

İtalya vizesi ücreti 2022 başvuru adımlarının vazgeçilmez parçalarındandır. Yapmış olduğunuz vize başvurusunun dikkate alınması için vize harcını belirtilen IBAN numarasına ödemeniz gerekmektedir. Ödeme adımının yapıldığına dair size verilen dekontu da saklamalısınız. Bu dekontu başvuru aşamasında sunmanız istenmektedir. Her sene ödenmesi gereken harç tutarı değişim gösterebilir. Bu nedenle ödemiş olduğunuz tutarın en güncel versiyon olduğundan emin olmalısınız.

İtalya vizesi 2022 başvuru adımlarını yerine getirmenizin sonrasında konsolosluktan ret yanıtı çıkarsa başvuru sürecinde yatırmış olduğunuz harcın kendinize iade edilmesini sağlama hakkınız da olmayacaktır. Bu tutar ret yanıtı ile beraber yanmış sayılır.

İtalya Vizesi Aile Birleşimi 2022

İtalya vizesi aile birleşimi 2022 başvuru adımlarında bireylerin 5 sene boyunca ülkede oturum izni ile ikamet etmesi durumunda, süresiz oturum talep etmesine imkan verilmektedir. İtalya vizesi 2022 üzerinden verilen aile birleşimi ikamet adresinizi belirli aralıklar ile kontrol edilecektir. Kişilerin vize alma sürecinde belirttikleri gerekçe ile daha sonrasındaki yaşam tarzlarının uyumlu olması gerekmektedir. Ayrıca kişilerin ikamet adreslerinde bir değişim olması durumunda bunu konunun uzmanlarına iletmeleri gerekiri. Aksi takdirde oturumunuzun iptal edilme tehlikesi ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

İtalya Çalışma Vizesi 2022

İtalya çalışma vizesi 2022 başvuru adımlarını yerine getirirken kişilerin sorunsuz bir biçimde erişim adımını sağlayabilmeleri için özel bir alt yapı geliştirilmiştir. Çalışma vizesi almadan ülkede istihdam edilen kişilerin tespit edilmesi bu kişilerin sınır dışı edilmeleri ile sonuçlanacaktır. Ayrıca durumun pasaporta da yansıyacağının bildirilmesi gerekmektedir. Bireylerin kendi özlük haklarını korumak için de muhakkak bu izne ihtiyaçları vardır. Herhangi bir şekilde işten atılmanız durumunda devletin sunmuş olduğu sosyal imkanlardan istifade edebilmek için kişilerin çalışma vizesi alması bir zorunluluktur. İtalya vizesi 2022 çalışma vizesi sadece tam zamanlı çalışacak olan kişiler için değildir. Aynı zamanda part time çalışacak olan ya da staj yapacak olan bireylerin de çalışma izni alması gerekmektedir. Staj yapacak olan bireylerin kısmi zamanlı çalışma izni alması yeterli olacaktır.

İtalya Eğitim & Erasmus Vizesi 2022

İtalya eğitim & Erasmus vizesi 2022 başvuru adımlarında bireylerin hangi okuldan kabul aldıkları, Türkiye’de hangi okula devam ettiklerine ilişkin bilgi vermeleri gerekmektedir. Erasmus öğrenci değişim programları kapsamında üniversitelerde aktif olan Erasmus ofisinden de bilgi alabilirsiniz. İtalya vizesi 2022 başvuru adımlarını yerine getirirken kişilerin dikkate alması gereken bir diğer nokta da kesinlikle maddi durumdur. Öğrencilerin İtalya’da eğitim alırken maddi masrafları nasıl karşılayacaklarını tanımlamış olmaları gerekmektedir.

İtalya vize başvurusu hangi kurum üzerinden yapılır?

İtalya vize başvuru adımlarını IDATA üzerinden tamamlamanız gerekmektedir.

Vize başvuru adımları ücretli midir?

Vize başvurunuzun olumlu yanıtlanması için, değerlendirmeye alınması için kesinlikle vize ücretini ödemeniz gerekmektedir. Bu tutar harç olarak da tanımlanmaktadır.

Vize reddi durumunda ne yapılmalıdır?

Vize reddi alan kişilerin konsolosluğa reddi itiraz başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize