İtalya Vize için Gerekli Evraklar

İtalya seyahatiniz için almak zorunda olduğunuzu vize türlerinde İtalya hükümeti tarafından belirlenmiş ve İtalya Konsolosluğu tarafından ilan edilen vize evraklarını toplamanız gerekiyor. Vize için istenilen evraklar belirli dönemlerde değişiklik gösterir. İtalya Vize için Gerekli Evraklar 2020 güncel listesinde yer alan evraklar şu şekildedir.

1 ) Konsolosluk sitesinden indireceğiniz vize başvuru formu,

2 ) Islak imzalı Schengen vize başvuru formu,

3 ) 10 seneden eski olmamak koşulu ile dönüş tarihinizden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,

4 ) Biometrik fotoğraflar,

5 ) Son 3 yıl içinde almış olduğunuz Schengen vizesi, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada vizeleri,

6 ) Mali durumunuzu belirten resmi onaylı evraklar, banka bilançolarınızı gösteren resmi dökümanlar,

7 ) Bağlı bulunduğunuz kuruma ait kayıtlar,

8 ) Şirket sahibiyseniz şirketinize ait vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, imza sirküsü,

9 ) Avrupa Birliği standartlarına sahip 30000 Euro teminat miktarına sahip olan acil tıbbi müdahale paketi içeren seyahat sağlık sigortası, vize evrakları arasında yer almaktadır.

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya vizesi gerekli evraklar kişisel, finansal ve mesleki evraklar ile oluşturulmaktadır. Kişisel evraklar ise her başvuru sahibinin kendisinin hazırlaması gereken evraklardır. Mesleki evrakların hazırlanması ise her mesleki gruba göre değişkenlikler göstermektedir. Vize merkezleri ise yetkili makamlar tarafından yetki sahibi edilmiş olan, kişiye İtalya vizesi süresince destek ve hizmet sağlayan aracı kurumlar niteliğini taşımaktadır.

Vize merkezleri yapılacak olan başvuru kategorileri adı altında evrakların toparlanması, başvuru formunun doldurulması, dilekçenin hazırlanması ve randevu alma desteği kapsamınca kişiye hizmet vermektedir. Ayrıca vize merkezlerinin herhangi bir şubesi de dahil olmak üzere kişiye aktaracak olan bilgilerin doğrultusunda tarafına hiçbir şekilde herhangi bir ücret talebinde bulunmamaktadır.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi

  • Pasaport: İtalya vizesi gerekli evraklar içerisinde pasaport en önemli evrak niteliğini taşımaktadır. Kişinin pasaportunun en fazla 10 yıl olması gereken şartlar arasında yer almaktadır. Kişinin pasaportu eğer 10 yıldan fazla ise, vize başvurusunda bulunma hakkına sahip değildir. Bu nedenle kişi başvuru yapmadan önce tarihi kontrol etmeli, gerektiği takdirde de pasaportunu yetkili makamlar aracılığı ile yenilemelidir. Pasaportun içerisinde bulunan sayfalardan en az 2 adet sayfanın kişinin vizesinin işlenmesi için boş bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca pasaport yırtık ya da herhangi bir yerinde deformeye sahip ise başvuru işlemleri ihtimaller neticesinde olumsuz bir şekilde de sonuç bulabilmektedir. Bu gibi engellerin vizenin alınması için önüne geçilmesi istenmiyor ise, kişi başvuru yapmadan önce gerekli tüm kontrolleri yerine getirerek vize merkezine gitmesi uzman vize yetkilileri tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca pasaportun da İtalya seyahatinden sonra 3 ay daha geçerliliğini koruması gereken talepler arasında yer almaktadır.
  • Kimlik Fotokopisi: Kişinin üzerinde kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünün fotokopisini çekilmesi gerekmektedir. Daha sonra kişinin yapmış olduğu başvuru formu arasında bulunması talep edilmektedir.
  • Başvuru Formu: Başvuru yapacak olan kişi tarafından doldurulmuş olması ve gereken bölmeye imza atılmış olması talep edilmektedir. Kişi başvuru formunu doldururken kimlik bilgileri ile uyumlu olması, kişinin vizeyi alabilmesi açısından oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Hatalı ve eksik bilgilerin beyanında kişinin yapmış olduğu İtalya vizesi adına başvurusu, olumsuz bir şekilde sonuç almaktadır.
  • Biyometrik Fotoğraf: Kişinin en güncel halini yansıtan ve son altı ay içerisinde çekilmiş olan iki adet biyometrik fotoğrafın da başvuru dosyası içerisine eklenmesi gerekmektedir. Kişinin biyometrik fotoğrafı, yetkililer tarafından beyan edilmiş olan ölçülerin niteliğinde Ve arka fonu beyaz olması oldukça önemlidir. Eğer kişi, belirtilen nitelikleri uyumlu bir fotoğraf çektirmez ise başvurusu kabul edilmemektedir. Kişinin dini inançları doğrultusunda da eğer başını ölçüyor ise, kişinin alnının ve çenesinin de fotoğraf içerisinde net bir şekilde görünüyor olması gerekmektedir.
  • Seyahat Sağlık Sigortası: Kişinin tüm Schengen ülkeleri içerisinde kapsayacak bir Schengen seyahat sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortasının ise, 30.000 Euro teminatlı olması yetkili makamlar tarafından talep edilmektedir. Ayrıca seyahat sağlık sigortası kişinin, Schengen ülkesinde kalınacak süreyi de kapsaması oldukça büyük bir önem arz etmektedir.
  • Vize Harç Bedeli: Kişi başvuruda bulunmadan önce, yetkilendirilmiş bankalar içerisinde bize harç bedeli nakit bir şekilde ödeyerek, banka yetkilisi tarafından imzalanmış ve damgalanmış bir şekilde başvuru dosyası içerisine eklemesi gereken bir diğer önemli belgeler arasında yer almaktadır.

 

İtalya konsolosluğunun resmî sitesinin içerisinde kişinin alması gereken gerekli evrakların sayfası bulunmaktadır. İtalya turistik vize, İtalya ticari müzesi ve İtalya aile ziyareti vizesi adına gerekli olan tüm evrakların kişinin yanında vize alırken dikkat etmesi gereken etmenler arasında yer almaktadır. İtalya gezisi adına gerekli talep edilen tüm evrakların en güncel listesini takip etmek için kişiye vize başvuru merkezi firmalarını arayarak bilgi sahibi olabilmektedir. Ayrıca konsolosluğunun resmî sitesine girerek de bilgi sahibi olabilir.

İtalya Schengen müzesi almak adına gerekli talep edilen belgelerin içerisinde yer alan İtalya vizesi dilekçe örneği kişi diler ise bilgisayara indirebilme hakkına da sahiptir. İtalya vizesi dilekçesi içerisinde kişinin seyahat nedeninin ve gidiş dönüş tarihlerinde seyahat masraflarını kim karşılayacağına kadar tüm bilgilere yer vermesi gerekmektedir. Eksik bilgilerin ve hatalı bilgilerin seyahat nedenle uygun olmayan bilgiler ile yapılmış olan İtalya vize başvuruları, konsolosluk ve büyükelçilikler tarafından.

Yetkili makamların, İtalya vizesi adına gereken evrakların yanında, gerekli görülen koşullarda vize başvuru sahiplerinden evrak talebinde bulunabilme haklarına sahiptir ler. Kişinin durumuna, uygun güncel evrak listesi vize başvuru merkez temsilcileri tarafından talep edilebilmektedir. İtalya vizesi için gereken evraklar, vize merkezi ofisine ya da kargo kurye yoluyla ulaştırılması, vize işlemlerin hızlı gerçekleşmesi ve kişinin zaman kazanmasına yardımcı olması açısından tavsiye edilmektedir.

Vize için gereken evraklar ayrıca vize başvuru merkezi ya da firmalarının sitesinde iletişim bölümünde yer almaktadır. Kişinin ikametine yakın şubeler aranarak ya da e-posta yolu ile ücretsiz bir şekilde de talep edilebilmektedir.

İtalya Ticari Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Öncelikle kişinin başvuru yapabilmesi adına pasaportunun olması gerekmektedir. Kişinin pasaportu seyahat bitiminden daha sonra en az 3 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. Başvuru formu ise, başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve son sayfadaki imza bölümüne imzalanmış, tarih atılmış Schengen vizesi başvuru formudur. Ayrıca kişinin son altı ay içerisinde çekilmiş olan güncel, arka fonu beyaz olan iki adet biyometrik fotoğrafını da başvuru dosyası içerisine eklenmesi gerekmektedir. Ayrıca şirketin güncel banka hesap özetinde de en az 7.000TRY bakiyeli olacak şekilde temin edilmesi gerekilmektedir.

Ancak kişi yabancı uyruklu bir vatandaş ise, en az 6 ay geçerli Türkiye ülkesi adına ikamet izni ve çalışma izninin fotokopisini de beyan etmesi gerekmektedir. Orijinal faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi, vergi levhası gibi güncel tarihli şirket evraklarının da başvuru dosyası içerisine eklenmesi yetkili makamlar tarafından talep edilmektedir. Ayrıca kişi şirket çalışanı ise, İngilizce şirket yazısı olarak orijinal bir belgenin de başvuru evrakları arasında bulunması gerekmektedir.

Bu başvuru şirket yazısı ise, şirket yetkilisi tarafından antetli bir kağıda konsolosluğa hitaben yazılacak bir evraktır. Kişinin SGK işe giriş bildirgesi, son 3 aylık ıslak imzalı ve damgalı bir şekilde maaş bordosunu da eklemesi gerekmektedir. Ancak kişi şirket sahibi ise, İngilizce bir dilinde orijinal belge olacak şekilde vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir. Kişi şirketin antetli kağıdına yetkili makama hitaben yazılacak bir dilekçe içerisinde seyahat tarihlerini ve seyahatinin amacını belirtecek bir belge hazırlaması gerekmektedir.

Tüm bu belirtilenlerin yanı sıra, kişi vize başvuru merkezlerine gitmeden başvuru evraklarını hazır bir hale getirmesi gerekmektedir. Başvuru evrakları içerisinde eksik ya da hatalı bir bilginin olmamasına dikkat edilmesi ayrıca tavsiye edilmektedir. Kişi eksik evrak ya da yanlış bir bilginin beyanında bulunur ise, kişinin İtalya ülkesine seyahat etmek amacıyla yapmış olduğu vize başvurusu, yetkili makamlar tarafından olumsuz bir şekilde sonuç bulmaktadır.

Ayrıca kişi yanlış bir beyanda bulunur ise, yetkili makamların bu bilgiyi tespit etmesi halinde kişi hakkında cezai yaptırımlar uygulayabilme hakkına da sahiptir. Kişi tüm bunları göz önünde bulundurarak evrakların istenen bir nitelikte ve bilgilerin ise kimlik bilgisi ile uyumlu olmasına oldukça dikkat etmesi gerekmektedir.

Menü
Acil Vize