İtalya Vize Başvurusu

İtalya vize başvuruları adına yapılacak olan vize işlemleri, Schengen uygulamasının taraflarından birisidir ve kişi bordo pasaporta sahip ise öncelikle bir Schengen vizesi ne sahip olması gerekmektedir. Vize merkezi, başvurular hakkında kişinin kendi, gerekli olan tüm belgelerin teslim sürecinde destek sağlamaktadır. Vize uzmanlarının doğru içerisinde mevcut ise sen gel alındığından dolayı kişinin şahsen gelmesine gerek yoktur, bu nedenden dolayı vize merkezi kişinin adına bu işlemleri gerçekleştirmektedir.

 

Yaklaşık olarak 15 iş günü değerlendirme sürecinin bitmesinin ardından adresine gönderilmektedir. Gereken durumlarda kişinin talebi üzerine uçak ve konaklama rezervasyonları, seyahat ve sağlık sigortasında yaparak vize başvurusunun eksiksiz evraklar ile doğru bir şekilde ilgili yetkili makamların aracı kuruma, seçilmiş olan merkez aracılığıyla yönlendirilmektedir. Vize merkezi yüksek vize onay oranları ile başvurularda her daim kişinin yanında bulunmaktadır.

 

İtalya ülkesine yapılacak olan kısa süreli seyahatler için İtalya vize başvuruları, başvuru kabulü için yetkilendirilmiş olan başvuru merkezleri ya da firmaları aracılığı ile kabul edilmektedir. İtalya vize müracaatları, istisnai durumların dışarısında kişi direk olarak konsolosluğa başvuru talebinde bulunma hakkına sahip değildir. Schengen vize başvuruları için başvuru merkezlerine ve seyahat firmalarının vize bölümleri ile müracaatlar gerçekleştirebilmek dedir.

 

İtalya, bir Avrupa birliği üyesi olmasından dolayı Schengen sınırları içerisinde yer almaktadır. İtalya ülkesine seyahat edecek olan kişi, bordo pasaport sahibi ise İtalya vizesi alarak bu ülkeye giriş yapmaları mecburidir. İtalya ile Türkiye ülkesi arasında vize muafiyeti anlaşması sadece resmî pasaporta sahip olan kişiler için bulunmaktadır.

 

Ancak bu arada pasaporta sahip olan kişiler ise İtalya vize işlemlerine tabi tutulmaktadırlar. Yeşil, gri ve siyah pasaporta sahip olan Türk vatandaşları ise Schengen anlaşmasının gereğince her altı ay içerisinde mevcut olan 90 gün seyahat süresini ihlal etmemek koşulu ile vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar. Borda pasaporta sahip olan kişilerin İtalya ülkesine giriş yapabilmeleri adına bir tane vizesi almaları ise zorunlu bir işlemdir. İtalya vize randevuları, yetkili makamlar tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri ya da firmaları aracılığı ile sağlanmaktadır.

 

İtalya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vize işlemlerini bulunacak olan kişilerin, İtalya vizelerini nasıl alabilecekleri konusunda kapsamlı bilgileri sizler ile paylaşacağız. İtalya vizesi alacak olan kişilerin ilk önce ülkeye neden seyahat ettiklerini netleştirmeleri gerekmektedir. İtalya ülkesi sınırları içerisinde Maksimum bir şekilde 90 gün kadar konaklama yapacak olan kişileri İtalya vize başvurusu gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 

İtalya vizesi başvurusunu gerçekleştirecek olan kişilerin ise başvuru olarak konsolosla yapılamamaktadır. Kişinin İtalya Schengen vize başvuruları için başvuru merkezleri ya da firmaları ile iletişime geçmesi talep edilmektedir. Tüm başvuru sahiplerinin, İtalya ülkesine neden gitti oldukça önemli bir konudur. Diğer Schengen üye devletlerinde oturum iznine sahip olan ve ikamet ettiği Schengen ülkesinde oturum izni uzatmayan kişilerin Türkiye sınırları içerisinde yapacakları başvuruları direkt olarak olumsuz bir şekilde sonuç bulmaktadır. Bu durumlarda örnek olarak başvuru yapan kişiler veya birinci dereceden yakınları herhangi bir Schengen devletinden oturum izni ya da vatandaşlık hakkına sahip olanlar belirtilmektedir.

 

Ancak örnek verecek olursak İspanya’da bir oturum iznine sahip olan kişi, süresini uzatmayarak Türkiye sınırları içerisine dönen bir kişi İtalya’dan turistik amaçlı bir Schengen dizisi alamamaktadır. Kişinin insan ülkesini 90 günden daha fazla bir şeyler gerçekleştirmesi halinde ise, İtalya ulusal vizeleri olarak kabul edilmiş olan İtalya Konsolosluğu’ndan uzun süreli bir vize kategorilerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İtalya uzun süreli vize kategorisi başvuru gerçekleştirecek olan kişilerin, konsolosluğa direkt olarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Yetkilendirilmiş olan vize merkezleri ya da firmaları bu konuda başvuru kabul etmemektedir.

 

İtalya Vize Randevusu Hakkında Bilgi

İtalya ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin, İtalya vize müracaatlarını gerçekleştirebilmeleri adına randevu almaları talep edilmektedir. Konsolosluk ve konsolosluk tarafından yetki sahibi edilmiş olan vize başvuru merkezleri ya da firmaların randevusu bulunmayan şahıslar için bize başvurularını istisnai durumlar dışında kabul etmemektedir.

 

İtalya vizesi adına randevular yetkili makamın sistemin yoğunluğuna göre ileri bir tarihi de verilebilirken, vize başvurularının ülkeye olacak seyahat tarihinden en az bir ay, en fazla üç ay önceden yapılması tavsiye edilmektedir. Vize müracaatları adına alınmış olan randevu saatini ve tarihini, sadece o tarihi ve saat içerisinde kişinin başvurusunu gerçekleştirmek üzere verilen bir randevudur. Randevu saati içerisinde müracaatını gerçekleştirmemiş olan kişilerin yeni bi vize randevusu almaları tavsiye edilmektedir. İtalya adına yapılacak olan vize başvuruları için kişinin durumuna uygun bir randevu saati ve tarihi konusunda temsilciler yardımcı olmaktadır.

 

Randevu saatinde kişinin başvurusunu gerçekleştirmemiş kişilerin yeni vize almaları gerekmektedir. Yapılacak olan işlemler temsilciler için çalışma alanında bulunmaktadır. Vize başvuru temsilcileri, seyahat tarihine ve kişinin durumuna uygun olarak öncelikleri göz önünde bulundur, uygun olan ilk iş günü içerisinde de vize randevusu onayını vermektedir. Randevularda kişinin biyometrik bilgilerini ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır. Vize başvuru işlemlerinde parmak izi uygulaması 2014 tarihi itibari ile başlamıştır.

 

Schengen kuralları kapsamınca İtalya vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin, randevu gün saati içerisinde başvuru merkezinde biyometrik verilerini beyan etmek üzere bizzat gitmeleri gerekmektedir. Randevu gün ve saati içerisinde, başvuru asistanları kişilere eşlik ederek İtalya vize işlemlerini sorunsuz bir biçimde gerçekleştirmesi adına yardımcı olmaktadır.Kişinin pasaport işlemleri esnasında vermiş olduğu parmak izi, Türkiye Cumhuriyeti makamı içindir ve İtalya Konsolosluğu tarafından bu işlem tanınmamaktadır ayrıca kabul edilmemektedir. İtalya vize başvuruları adına beyan edilecek olan bütün bilgilerin vize bilgi sistemi içerisinde 5 seneliğine kayıtlı kalması gerekmektedir. Kişi son beş yıl içerisinde parmak izi vermişse, bir sonraki vize başvurularında, istisnai durumlar kapsamı dışında parmak izi beyan etmesine gerek yoktur.

 

Ancak kişinin parmak izi bilgileri henüz kayıt altına alınmadı ise, kişiler parmak izi beyanında bulunmaya davet edilmektedir.12 yaş ve altında başvuru yapacak olan kişiler ise parmak izi beyanında hazır bulunmalarına gerek yoktur. Kişinin yapacak olduğu vize işlemleri ile ilgili tüm adımlar vize merkezleri tarafından takip edilerek, parmak izi beyanı dışında şahsen bulunmaları gereken başka bir işlem yoktur.

 

Ancak sağlık sebebiyle kişi parmak izinde tüm parmaklarını kullanamayacak kişiler bu durumu konsolosla bildirmeli ve sağlıklı parmaklarıyla bu işlemi sonlandırması gerekmektedir. Biyometrik fotoğraf çektirdiğinde ise, inanç sebebiyle kişi başını örtme ihtiyacı duyuyor ise fotoğraflarda başının üst kısmı ve alnının açık bir şekilde olması gerekmektedir. Ayrıca kişinin fotoğraf içerisinde çenesinin de net bir şekilde gözükmesi gerekmektedir.

 

İtalya Vize Başvuru Dilekçesi

İtalya seyahat amacı için vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin, vize talep dilekçesi yazmaları zorunludur. Kişinin bizzat durumuna uygun bir şekilde kaleme alınmış olan dilekçenin konsolosluk adına yazılması da ve bunun yanı sıra seyahatin nedeninin de net bir şekilde belirtilmesi oldukça önemli bir konudur. Vize talep dilekçesi içerisinde bulunacak olan bilgilerin tarih aradıkları ve öngörülen seyahat masraflarını kimin tarafından karşılayacağına dair bilgilerin açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize