İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vize başvuru formu pasaport, kişinin kimlik bilgileri yanında seyahati ile ilgili tüm detaylı bilgileri içermektedir. Kişinin seyahat amacını seyahatin başlangıcı ve bitiş tarihlerinin, İtalya ülkesi için vize talep dilekçesinde belirtilmiş üzere tarihler ile tutarlı olması gerekmektedir. İtalya Schengen vize başvuru formu içerisinde yer alacak olan bilgilerin ilk gidilecek olan ülke bölümü oldukça önemli bir konudur.

Eğer kişi başka bir Schengen ülkesine ya da ülkelerine seyahat edecek ise bu ülkelerin gidilecek olan ülke bölümünde adlarını belirtmesi gerekmektedir. İtalya vize başvuru formu bulunduktan daha sonra ilk gidilecek olan ülkenin başka bir Schengen iyi ülkesi olması kişinin olumsuz bir sonuç almasını artırmaktadır. Daha önceden almış olduğu bir Schengen vizesi mevcut ise, bunuda ilgili bölümde belirtmesi gerekmektedir.

Tüm bu detayların yanı sıra daha önceden alınmış bir Schengen vizesi Mevcut ise, pasaportunun ilgili sayfalarındaki fotokopileri nde İtalya turistik vize başvurusunda beyan etmesi gerekebilmektedir. Bu form içerisinde verilmiş olan kimlik bilgilerine dair tek referans kişinin pasaportudur. Diğer vize evraklarında da geçen pasaport bilgileri ve numarası geçerlik tarihi seyahat bitiminden en az üç ay daha geçerli olan bir pasaportun bulunması ile aynı olması gerekmektedir. İtalya vize başvuru formu içerisinde kişinin beyan etmiş olduğu bilgiler Schengen anlaşması gereğince veritabanına kaydedilmektedir ve beş yıl süre ile biyometrik verileri bu veritabanında saklanmaktadır. Schengen vize süreleri ise doğru kullanım oranlarına göre adım adım artmaktadır.

Kişinin ilk Schengen vize başvuruları için uzun süreli vize alınması, istisnai durumların dışarısında mümkün değildir. Uzun süreli İtalya vize talebi daha sonrasında bilgiler göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Kişinin İtalya vize başvuruları tamamlandıktan daha sonra otel ve uçak biletini satın alması gerekmektedir. Satın alımı yapılmış bir uçak bileti ve otel rezervasyonları ile yapılacak vize müracaatlarında kurumlar bağlayıcı herhangi bir unsur bulunmamaktadır. Ayrıca İtalya vize başvurusunda bulunur iken, İtalyanca ve yahut Türkçe dilinde olarak hazırlanmış ve hatasız, eksiksiz bir başvuru formunun doldurulması talep edilmektedir. İtalya vizesi almak isteyen kişilerin, Türkiye sınırları içerisinde ikamet ediyor ise Türkiye’de bulunan yetkili makamlar aracılığı ile başvuru yaparak ya da vize merkezleri ile randevu alarak vize başvurusunda bulunabilme hakkına sahiptir.

Ancak bunun yanı sıra, vize başvuru formunu hazırlayan ve istenilen talep de doldurulup diğer evraklar ile teslim eden kişilerin başvuruları ancak değerlendirmeye alınabilmektedir. Bu sebepten dolayı İtalya vizesi başvuru formunu dolduracak olan kişilerin, kendilerine verilmiş olan randevu saatinde vize başvuru merkezi nde form ile beraber diğer evrakları konsolosluk yetkililerine teslim etmesi gerekmektedir. Daha sonra belirli bir süreç ve bir çok prosedürler gözden geçirilir ardından vize onaylanır ya da onaylanmadan ret talebi ile sonuç bulabilmektedir. Tam olarak bu noktada vize başvuru formu içerisinde yer alan tüm bilgilerin diğer evrakdaki bilgiler ile tutarlı olması oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda da İtalya vize başvuru formunu dolduracak olan kişi ıslak imzasına başvuru formunun ilgili bölümünü atması gerekmektedir. İtalya vize başvuru formunun İtalyanca ve İngilizce olarak hazırlanmış olmasının yanı sıra Türkçe olarak hazırlanmasında herhangi bir problem bulunmamaktadır. Yeminli tercümanlardan vize başvuru formunun İtalyancasını hazırlamak kişi açısından zaman kazandıracaktır. Bir tane vize başvuru formu tükenmez kalem mi büyük harfler ile yazılmalıdır. Daha sonra diğer evraklarda yer alan bilgiler ile desteklenen nitelikte olması da oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Tükenmez kalemin dışında ise kurşun kalem ile doldurulmuş olan vize başvuru formları yetkililer tarafından kabul edilmemektedir.

Yetkili makamların belirlemiş olduğu ölçülerde olan biyometrik fotoğraf, formun fotoğraf bölümüne yapıştırılarak ve vize başvuru formunun en alt köşesinde bulunacak olan bölüme de imza atılması gerekmektedir. Kişinin atacak olduğu imzanın, pasaportta bulunan imza ile aynı olması yetkili makamların göz önünde bulundurmuş olduğu önemli konulardan sadece bir tanesidir. Bu nedenle kişi İtalya vize işlemleri sırasında birbiriyle aynı olan imzaları kullanmaya özen göstermesi tavsiye edilmektedir.

Bizzat yapılacak olan kısa süreli İtalya vizesi başvuruları konsolosluk tarafından kabul görmemektedir. Bu nedenden dolayı kişiye kısa süreli seyahat amacıyla İtalya’ya gidecek ise yetkili makamlar tarafından yetki sahibi edilmiş olan vize başvuru merkezi firmaları aracılığı ile tüm işlemleri sağlayabilmektedir. Ancak kişi uzun süreli amaçlar için İtalya’ya gitmek istiyor ise, başvurularını direkt olarak konsolosluğa yapması gerekmektedir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

Yetkili makamların İtalya vizesi işlemleri için tüm evrakların eksiksiz ve doğru bir beyanda sunulması durumunda, kişinin yapmış olduğu İtalya vize başvuruları üç ya da yedi iş günü içerisinde sonuç bulmaktadır. Bunun yanı sıra, vize başvuru sürecinin yetkili makamların tatil gününe denk gelmesi ya da eksik evrak tamamlanma süreci ile ilgili işlemlerin uzaması durumunda bu süreci en az bir aya kadar uzaya bilmektedir. Başvurusu yapacak olan kişilerin seyahatlerinin aksamaması amacı ile bize başvuru işlemlerini planlamış oldukları seyahat tarihinden en az 30 gün önce başlatılması yetkililer tarafından talep edilmektedir.

İtalya Vizesi Nasıl Alınmaktadır?

İtalya ülkesi için vize işlemleri olarak, başvurular direkt olarak yetkili makamları yapılamamaktadır. Etkili makamların, yetki sahibi edilmiş olan bize merkezleri ya da firmaları aracılığıyla bu işlemler sağlanmaktadır. Kişi İtalya vizesi başvuruları için başvuru merkezleri ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Bütün başvuru sahipleri için, İtalya neden gidildi oldukça önemli bir konudur. Diğer Schengen iyi devletleri nde oturum izni ikamet edilen Schengen ülkesinde oturun izini uzatamayan kişilerin Türkiye sınırları içerisine yapacak oldukları başvuruları olumsuz bir şekilde sonuç bulmaktadır.

Ülkede daha fazla kılınacak olan kişilerin, rock kabul edilen yetkili makamların uzun süreli vize kategorisine başvuru gerçekleştirmesi gerekmektedir. İtalya uzun süreli vize türünde başvuru yapacak olan kişiler, başvurularını direkt olarak konsolosluğa yapması talep edilmektedir. Eğer Erasmus ya da eğitim vizeleri için başvuru yapacak olan kişiler, bilgilerin güncel olmasına dikkat ederek başvurularını ya konsolosla ya da İtalya vize başvuru merkezlerine yapmaları tavsiye edilmektedir. İtalya vizesi adına doldurulacak olan başvuru formunda verilmiş olan bilgiler, vize başvuru belgelerinde yer alacak olan bilgiler ile uyumluluk göstermesi gerekmektedir.

Aynı zamanda kişinin başvuru formunu atacak olan imzanın da pasaporttaki imzası ile tutarlı olmasına oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Bu ayrıntılar yetkili makamlar tarafından tespit edildiği halde kişinin bir tane vizesi için yapmış olduğu başvuru direkt olarak olumsuz bir şekilde sonuç almaktadır. Ancak daha önceden kişi bir Schengen vizesi almış ise, bunu başvuru formu içerisinde belirtmesi gerekmektedir. Eğer daha önceki seyahatleri adına almış olduğu Schengen vizelerini içeren eski bir pasaportu var ise, o pasaportların fotokopilerini de beyan etmesi gerekmektedir.

İtalya vizesini çıkış zamanı ise kişinin yoğunluğa göre yapmış olduğu zamana nazaran değişiklikler göstermektedir. Ancak genel olarak çıkış süresi üç ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Kişinin başvuruda bulunmadan önce seyahat tarihinden en az bir ay önce başvuru yapılması tavsiye edilmektedir. Yetkili makamların yoğunluğu ve tatil günleri kişinin gözününde bulundurması gereken en önemli unsurlardan birisidir.

Menü
Acil Vize