Konsolosluk resmi sitesi değildir.  İtalya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi:www.consistanbul.esteri.it’dir.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

 

İtalya Vatandaşlık Şartları

1992 yılında çıkarılan İtalya Vatandaşlık Yasasına göre İtalya vatandaşı olmayanlar için hem kendi ülkesinin vatandaşı olma hem de İtalya vatandaşı olarak çifte vatandaş olma hakkı tanınmıştır.

İtalya sınırları içinde yaşayan, 5 yıl ikamet edip herhangi bir güvenlik sorunu olmayan, oturum hakkı kazanmış olan vatandaşlar 5. Yıl sonunda İtalya vatandaşlığına başvurma hakkına sahiptir.

Vatandaşlığa başvuru yaparken dikkat edilen en önemli kriterlerin başında sicilinizin temiz olması gereklidir. İtalya devletinin güvenliğini tehdit edecek bir suç işlemişseniz vatandaşlık hakkına sahi olamıyorsunuz. İtalya vatandaşlığı için başvuru şartları şu şekildedir.

İtalya Vatandaşlık Şartları
İtalya Vatandaşlık Şartları
  • Adli sabıka kaydınızın temiz olması gerekiyor.
  • Aile kayıt belgenizin güncel tarihli halini sunmanız gerekiyor.
  • İkamet ettiğiniz adresi gösteren resmi evraklara sahip olmalı,
  • Başvuru yapacağınız tarihten itibaren geriye dönük olarak 3 yıllık gelir vergisi beyannamesi,
  • Vatandaşlık için başvuru dilekçesi,
  • İtalya’ya giriş tarihinizden itibaren kaç yıldır ikamet ettiğinizi gösteren nüfus müdürlüğü onaylı ikamet belgeleri

Bu belgeleri tedarik edip şartları sağlamanız durumunda İtalya vatandaşlığı için başvuru yapabiliyorsunuz.

Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz. Güncel olmayan bilgiler rastlandığı takdirde Gaziantep Vize sitesine bildirmeniz rica olunur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.