İtalya Schengen Vizesi

İtalya Schengen vizesi adına gerekli talep edilen tüm evraklar kişisel, finansal ve mesleki evraklar ile oluşturulmaktadır. Kişisel evraklar ise her başvuruyu yapacak kişi tarafından güncel evrak listesine bilgisine göre hazırlanması gerekmektedir. Kişi güncel evrak listesi için yetkilendirilmiş vize başvuru merkez ya da firmaları ile iletişime geçebilmektedir. Vize merkezleri, İtalya Schengen vize başvuruları adına, Türkiye sınırları içerisinde yapılacak olan her başvuru adına doğru evrakların bir araya getirilmesi, form doldurma, dilekçe hazırlama, föy açma ve randevu işlemleri ile kişiye destek sağlamaktadır.

Ayrıca vize başvuru merkezleri ya da firmaları, kişiye bilgilendirme amacı ile iletmiş olduğu e-mail ya da SMS aracılığı ile hiçbir şekilde tarafına kişiden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Bu nedenle kişi vize başvuru merkezlerini ya da firmalarını arayarak gerekli konular hakkında ücretsiz bir şekilde bilgi sahibi olabilmektedir.

İtalya Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Pasaport: Kişinin pasaportunun en son 10 yıl içerisinde olması gerekmektedir. 10 yıldan eski olan pasaportlar ile kişi ne yazık ki İtalya Schengen vizesi başvurusunda bulunamamaktadır. Bu nedenle pasaportunu yetkili makamlar aracılığı ile yenilemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra pasaport içerisinde eksik sayfaların bulunması ya da pasaportun deforme olması, kişinin yine vize başvurusunu gerçekleştirmesi adına engel olmaktadır. Bu nedenle kişi yine bu sebepler doğrultusunda pasaportunu yenilemesi gerekmektedir. Pasaportun içerisinde de İtalya Schengen vizesinin işlenebilir olması açısından en az 2 adet sayfanın boş bulundurulması gerekmektedir. Kişinin pasaportunun da seyahat tarihinden 3 ay daha geçerliliğinin koruması gerekmektedir.
  • Kimlik Fotokopisi: Kişinin kimlik bilgilerinin yer almış olduğu T.C. kimlik belgesinin, ön ve arka yüzünün 2 adet renkli fotokopisi de başvuru dosyası içerisine eklenmesi gerekmektedir.
  • Biyometrik Fotoğraf: Kişinin en son ki güncel halini belirten ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğrafta yetkili makamlar tarafından talep edilmektedir. Konsolosluğun belirtmiş olduğu ölçüler doğrultusunda, arka fonu beyaz ve kişinin net bir şekilde tanındığı 2 adet biyometrik fotoğrafın da başvuru evrakları arasında bulundurulması gerekmektedir. Belirtilmesi gereken bir diğer konu ise; kişi son 6 ay içerisinde bir fotoğraf çekilmiş olarak pasaporta işletmiş ise, kişinin o fotoğrafı vize başvurusu esnasında kullanılmamaktadır. Bu nedenle kişi tekrardan biyometrik fotoğraf çektirmesi gerekmektedir. Ancak kişi dini inanç sebebi ile başını örtme gereği hissediyor ise, fotoğrafta alnının ve çenesinin net bir şekilde gözükmesi talep edilen bir diğer konudur.
  • Seyahat Sağlık Sigortası: Kişinin tüm Schengen ülkelerini kapsayacak bir ibare ile 30.000 Euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortası alması gerekmektedir. Ancak 20 Euro karşılığında kişi diler ise vize başvuru merkezlerinden ya da firmalarından da talep edebilmektedir.
  • Rezervasyon Bilgileri: Kişinin seyahat süresi boyunca konaklayacağı otelin ve uçak biletinin de rezervasyon çıktı belgeleri beyan edilmek zorundadır. Ayrıca kişinin uçak biletinin üzerinde gidiş ve dönüş tarihlerinin net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.
  • İtalya Vize Başvuru Formu: Kişinin bu formu doldurur iken son derece dikkatli olması gerekmektedir. Herhangi bir bilginin eksikliğinde ya da hatalı bir bilginin beyan edilmesi durumunda kişinin vize değerlendirme süreci olumsuz bir şekilde sonuç almaktadır. Ayrıca form içerisinde hatalı bilgilerin beyan edilmesi akabinde de yetkili makamlar kişi hakkında cezai işlemler başlatabilmektedir. Bu nedenle kişi titiz ve oldukça dikkatli bir şekilde başvuru formunu doldurması vize uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir.
  • Finansal Evraklar: Kişinin üzerine herhangi bir mülk var ise bu mülklerin tapusu, banka hesap dökümü ve araç ruhsatı vb.

İtalya Schengen Vizesi Nedir?

İtalya Schengen vizesi, 180 günlük bir süre zarfı içerisinde 90 günlük bir süreyi aşmamak koşulu ile kişiye verilen bir C tipi vize türüdür. Schengen kapsamı içerisinde bulunan ülkelerin havaalanlarında transit ülkeye, asıl ülkeye gidilecek olan seyahat işlemleri nedeni ile havaalanı transit vizesi de Schengen vizesinin içerisine girmektedir. İtalya Schengen vizesi ise, vize süresinin geçerliliği bulunduğu süre zarfı içerisinde bir diğer Schengen ülkesini ziyaret etme fırsatı da tanımaktadır.

İtalya Schengen Vizesi Pasaport Özellikleri

İtalya Schengen vizesi adına kişinin kullanacak olduğu pasaportun, seyahat tarihi bitiminde itibaren 3 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. Ayrıca kişinin pasaportunun en son geçerlilik tarihi de 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Vize başvuru işlemleri esnasında kullanılacak olan pasaportun ise yırtık ya da deforme olmaması da başvuru yapacak olan kişiye tavsiye edilmektedir.

Ayrıca kişi daha önce Schengen ülkelerini seyahat etmiş ise, İtalya Schengen vizesi başvuru işlemlerinde eski Schengen pasaport fotokopilerini de başvuru dosyası içerisinde bulundurması gerekmektedir.

İtalya Schengen Vizesi Nasıl Alınır ve Başvuru Süreci Nasıl İşlemektedir?

İtalya Schengen vizesi, konsolosluk tarafından yetki sahibi edilmiş olan vize başvuru merkezleri ya da firmaları aracılığı ile alınmaktadır. İstisnai durumlar kapsamı dışında kişi direkt olarak başvurularını yetki sahibi olan vize başvuru merkezlerine ya da firmalarına yapması gerekmektedir.

Ancak kişi uzun süreli (D tipi) başvurularında bulunacak ise, bizzat konsolosluğa giderek başvuru yapması gerekmektedir. Bunun haricinde konsolosluk İtalya Schengen vize başvurularını direkt olarak kabul etmemektedir. Ayrıca kişinin uygun vize türüne bağlı olarak ve bunun yanı sıra durumuna bağlı olarak Schengen vizesi adına gereken evrak listesine de sitemizden ulaşabilir.

Kişi daha önceden bir Schengen vizesi almamış ise VIS prosedürü gereğince, şahsi olarak vize başvuru merkezlerine ya da firmalarına giderek biyometrik bilgilerinin beyanında bulunması gerekmektedir.

İtalya Schengen Vizesi Geçerlilik Süresi

İtalya Schengen vizesi kısa süreli (C tipi) bir vize türüdür. Schengen vizesinin prosedürlerine göre kişi, 180 gün içerisinde bulunan 90 günlük bir süreyi aşmamak kaydı ile seyahat yapabilme hakkına sahiptir. Bordo pasaporta sahip olan T.C. vatandaşları İtalya Schengen vizesi işlemlerine tabi tutulmaktadırlar. Ancak, kişi eğer özel bir pasaport sahibi ise (gri, siyah, yeşil) 180 günlük bir süre zarfında 90 günlük bir süre baz alınarak seyahatini gerçekleştirecek ise vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.

Ayrıca İtalya Schengen vizesi tek girişli bir vize türü olarak kişiye verilmektedir. Girişlerin sayısı sadece 1 olarak gösterilmektedir. Kişi, çift girişli ya da çok girişli bir Schengen vizesinin geçerlilik süresi boyunca birden fazla giriş hakkına da sahiptir.

İtalya Schengen Vizesinin Sonuçlanma Süresi Nedir?

İtalya Schengen vizesi sonuç alma süresi, tüm evrakların eksiksiz ve hatasız bir şekilde teslim edilmesinden sonra 3 ila 10 iş günü arasında sonuç bulmaktadır. Ancak kişi, yetkili mercilerin iş yoğunluğunu, her iki ülkenin resmî tatillerinin ve yılbaşlarını göz önünde bulundurması gerekmektedir. Ayrıca eksik evrak beyan edilmesinin akabinde kişi ek evrak teslimi ve mülakat amacı için konsolosluğa davet edilebilmekledir. Bu da kişinin vizesinin sonuç alma süresini uzatarak 12 ila 21 gün kadar süreyi kapsayabilmektedir. Tüm bu belirtilenlerin yanı sıra İtalya Schengen vizesi hakkında karar verme yetkisi sadece konsolosluk ve büyükelçiliğe aitti. Yetki sahibi edilmiş vize merkezleri ya da firmaları karar verememekledir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize