İtalya 2002 yılının 28 şubatında Euro para birimini kullanmaya başlamıştır. İtalya para birimi Avrupa genelinde kullanılan Euro ( EUR) olarak ekonomisinde gelişme göstermesini sağlayacak etkilere sahiptir. İtalya lireti için ITL sembolü kullanılırken, günümüzde İtalya’da liret para birimi kabul görmemekle birlikte, zaman içinde antika para sayılacak niteliklere sahiptir.

İtalya Para Birimi

İtalya’nın Para Birimi Eski

İtalya para birimi olarak Euro kullanmaya başladıktan sonra Napolyon döneminden günümüze kadar uzanan Liret para birimini tedavülden kaldırmıştır. Liret kod olarak ITL sembolü kullanılan para birimidir.

Günümüzde 1000 liret kaç TL; oldukça az olan liretin Türk lirası üzerinden hesaplandığında 000, 54 TL olacak kadar az birim olduğunu görebiliriz. Euro para biriminin Avrupa genelinde kullanılması, bütün Avrupa ülkelerini ekonomik olarak birbirine bağlamış ve ülke ekonomilerinin kalkınmasını sağlamıştır. Günümüzde Türk lirasına oranla 10 kat değeri olan Euro para birimi, IMF ve dünya bankası üzerinden en değerli paralar arasında yerini almıştır. İtalya günlük hayatta ve dış ticaret alanlarında Euro kullanmaktadır.

1 İtalya Parası Kaç TL?

İtalya parası olarak Euro kullanılmaktadır. Bu nedenle Euro döviz kuruna göre hesap yapılması uygun görülecektir. Günümüzde 1 Euro Türk lirasından oldukça değerlidir. Dünya borsası, döviz kurları ve ülke ekonomilerine göre Türk lirasının 10 katı değerinde olacak birim fiyatı bulunan para birimi olarak, ekonomiye yansımıştır.

Fransa Para Birimi

Türkiye, Ortadoğu, Türki ülkeler ve ABD Dışında birçok ülke Euro para birimini kullanmaktadır. Euro para birimi Avrupa Birleşik milletlerin parasıdır. 1 TL ile 1 Euro arasında döviz, ekonomi ve enflasyon farkına göre fiyat değişmektedir. 2021 yılında 1 Euro 9 TL’ye denk gelebilecek yüksek bir ayrıma sahiptir.

Almanya Para Birimi

Avrupa birliğinin en büyük ekonomisine sahip Almanya’da Euro kullanılmaktadır. Ülke günlük ekonomisi, dış ve iç ekonomisinde Euro para birimi üzerinden alışveriş yapmaktadır. İtalya, Fransa, İspanya, Almanya, İsveç ve 25 farklı Avrupa ülkesinde Euro kullanılır. Türkiye’den Avrupa’ya gitmek için Euro parasını kullanmanız ve Avrupa ülkelerinde harcamalarınızı Euro ile yapmanız gerekir. Türk lirasını Euro ile değiştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize