Konsolosluk resmi sitesi değildir.  İtalya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi:www.consistanbul.esteri.it’dir.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

 

İtalya Oturma İzni

İtalya’da ikamet ettiğiniz bölgenin postanesine yapacağınız oturum izni başvurusu için başvuru harcını ödedikten sonra başvuru dilekçesini doldurmanız gerekiyor.

 

Çalışma izni almak için çalışma vizesine başvuru yaparak İtalya oturum izni alabiliyorsunuz. İtalya ticari vizesi aldığınızda kendi işinizi kuracağınızı beyan etmişseniz oturma izni alabiliyorsunuz.

 

İtalya’da eğitim alacaksanız, öğrenci vizesi, erasmus öğrenci değişim vizesi, dil eğitim alacaksanız eğitim vizesi başvurusu yaptığınızda oturum izni alabiliyorsunuz.

İtalya’da ikamet ediyorsanız ve her yıl geçici olarak oturum izni alıyorsanız 5. Yıl sonunda kalıcı İtalya oturum izni almaya hak kazanıyorsunuz.

İtalya Oturma İzni
İtalya Oturma İzni

Yaşadığınız yerin göçmen idaresine veya posta yolu ile yapabileceğiniz kalıcı oturum izni başvurusu için yapmanız gereken İtalya’ya giriş tarihinizi ve 5 yıldır ikamet ettiğinizi gösteren belgeyi başvuru dilekçenizin ekine koymak.

 

Kalıcı oturum izni alabilmeniz için yaşadığınız süre içinde İtalya yasalarına aykırı bir işlem yapmamış olmalı, sicilinizin temiz olması, başvuru şartlarını eksiksiz olarak sağlıyor olmanız gerekiyor. Bu şartlara sahipseniz ve 5 yıldır İtalya’da ikamet ediyorsanız kalıcı olarak oturum izni alabiliyor ve isterseniz İtalya vatandaşı olabiliyorsunuz.

Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz. Güncel olmayan bilgiler rastlandığı takdirde Gaziantep Vize sitesine bildirmeniz rica olunur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.