İtalya ya da resmi olarak İtalya Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde bulunur. Akdeniz’in en büyük 2 adası olan Sicilya ve Sardunya adaları, İtalya toprakları içerisindedir.

İtalya Nüfusu

İtalya Nüfusu 2021

İtalya nüfusu yaklaşık olarak, 60 milyondur. Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde İtalya 60.000.000 nüfusuyla üçüncü en kalabalık ülkedir. Başkent ve en büyük şehri Roma, nüfusun yarısının yaşadığı kenttir. Roma Yüzyıllar boyunca Batı uygarlığının merkezinde bulunmuş ve mimari yapısı ile yerli yabancı turistlerin uğrak rotasındadır. İtalya’nın başkenti Roma’da nüfus 2.722.907 kişidir. Roma’dan sonra Milano, Napoli ve Torino şehirleri gelir.

İtalya Nüfusu Artışı

İtalya’nın nüfus artışı, her yıl yükselişi geçmektedir. Fakat bu artış oranı da düşük oranda bir artış olduğu için İtalya’nın nüfusu, Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde düşük oranla artan bir nüfustur. En yoğun nüfuslu bölgesi, Kuzey İtalya’dır. Ülkenin yüzölçümünün yaklaşık olarak üçte birini oluşturan bu bölgede, neredeyse nüfusun yarısı barınır.

  • İtalya’nın toplam nüfusu, 2008 yılının sonlarına doğru ciddi oranda artmıştır. Günümüzde 60 milyona ulaştığı görülür.
  • Fakat Fransa’nın nüfusu geçtiğimiz dönemlerde ki pandemi sürecinden dolayı ciddi oranda azalmıştır. Buradan pandemi de 60 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesi ile beraber İtalya’nın nüfus artış grafiği, eğilim olarak azalmıştır.
  • İtalya günümüzde Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde Almanya ve Fransa’dan sonra gelen 3. En kalabalık bölgedir. Kilometrekareye düşen kişi sayısı 199,2’dir.

İtalya Nüfusu Yıllara Göre

İtalya seyahati gerçekleştirecek olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşları İtalya nüfusu, İtalya coğrafyası ya da İtalya hava durumu gibi belirli detayları araştırmaktadır. İtalya nüfusu, son dönemlerde artış yüzdesi olarak düşüşe geçmiştir. Yapılan son istatistiksel verilere göre İtalya nüfusu, 60 milyona ulaşmıştır. İtalya’nın nüfus artışı 2015 yılında %0,01 şeklinde artmış. Ülkenin 2016 yılından itibaren artış yüzdesinin düşüşe geçtiği görülmektedir. İtalya nüfusu 2015 yılında 60.795.612 2016 yılında toplam nüfus 60.665.551 2019 yılında 60.244.639 kişi ve 2021 yılında ise nüfus 60.483.973 kişidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize