Avrupa ülkelerinde yaşam, diğer bölgelerdeki ülkelere göre daha yüksektir. Burada çalışan maaşlarda, yaşam şartlarına oranla artar. İtalya, Avrupa ülkeleri içerisinde bulunan bir ülkedir. İtalya’da diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yaşam şartları, çalışanların maaşlarını da etkiler. İtalya asgari ücret tutarları, saat başı olarak değişmektedir. Her sektörde saat başı asgari ücret alınır.

İtalya Asgari Ücret

İtalya Asgari Ücret Ne Kadar?

İtalya asgari ücret 2021, saatlik olarak değişmektedir. Mağaza satış danışmanları, inşaat işçileri, bankacılar ya da herhangi bir sektörde çalışan kişiler saatlik olarak ne kadar çalıştıysa, o kadar maaş alır. Bu yüzden İtalya’da işe başlama ve işi bitirme gibi bir saat bulunmaz. Kişi 2  saat çalıştıysa, 2 saatlik asgari maaş alır. 8 saat boyunca çalıştıysa ise 8 saatlik asgari maaş alır. Bu yüzden çoğu zaman asgari ücretle geçimini sağlayanlar, ekstra iş yapmaktadır. Ya da gün içerisindeki çalışma saatini artırır. İtalya asgari ücret en düşük oranla 874,65 Euro’dur. Fakat bu en düşük İtalya asgari ücret maaşıdır. Sektörel olarak maaş farklılık sağlar. En düşük maaşta, çalışma başına verilen ücret 4,11 Euro’dur.

İtalya Saatlik Asgari Ücret

İtalya’da her meslek için asgari ücret değişir. Burada mesleklerin statülerine kadar, alınan maaşlar da aynı doğrultuda yükselir. Örneğin bir mağaza çalışanı ile doktorlar arasındaki maaş tutarı, ciddi oranda farklılık gösterir. İtalya asgari ücret Euro olarak, en düşük 874,65 Euro’dur. Saatlik ücret ise mesleklere göre şu şekilde sıralanır;

  • Mağaza satış danışmanları saatlik 66,6 TL alır.
  • İnşaat işçileri 71,96 TL alır.
  • Bankacılar ise 111,21 TL almaktadır.

Bu durum Euro olarak değiştirildiği zaman asgari ücretle, daha yüksek oranlarda çalışan meslek grupları da bulunur.

İtalya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

İtalya’da asgari ücretle geçimi sağlamak, belirli bölgelerde mümkündür. Fakat zengin bölgelerde asgari ücretle geçimi sağlamak kesinlikle mümkün değildir. En düşük oranlı İtalya asgari ücret 2021 yılı için 874,65 Euro’dur. Fakat farklı meslek gruplarında saat başı ücret arttığı için asgari maaş da artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize