İtalya Aile Birleşimi Vizesi

Uzun süreli vize türleri arasında yer alan İtalya aile birleşim vizesi, İtalya’da yaşayan, ikamet eden ve kalıcı oturum izni almış olan kişilerin aile bağı ile bağlı oldukları eşleri ve çocukları için almaları gereken vize türüdür.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi için başvuru yapabilmek için uluslararası geçerliliği olan aile belgesini başvuru dosyasına koymanız gerekiyor. Başvuru dosyanızda yer alması gereken diğer evraklar şu şekildedir.

  • İtalya’da yaşayan eşin İtalya’da ikamet ettiği süreyi gösteren belge, kalıcı oturum hakkı belgesi gibi resmi belgeler,
  • D tipi vize başvuru formu, aile birleşim vizesi talep dilekçesi,
  • Nüfus müdürlüğünden alınmış olan güncel tarihli aile döküm belgesi,
  • İtalya emniyet müdürlüğünden alınması gereken aile birleşim formu,

Bu şartları sağlamanız durumunda İtalyan makamlarından alınan izin ile İtalya Konsolosluğuna giderek aile birleşim vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

İtalya’da oturum ve çalışma iznini kapsayan D tipi vize başvurunuzda alacağınız vize ile İtalya’da kalıcı olarak oturum hakkı elde etmiş olacağınız gibi bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri de bu vize türü ile yanınızda götürebiliyorsunuz

İtalya Aile Birleşimi Vizesi

İtalya Aile Birleşimi

İtalya aile birleşimi uzun süreli vize tipine dahil tutulmaktadır. Aile ya da yakın vasıtasıyla İtalya’da yaşamını sürdürmek isteyen kişiler, uzun süreli oturum izni elde etmesi gerekmektedir. Aile birleşimi vizesi Schengen ziyaret vizesine nazaran farklılıklar göstermektedir.90 günden daha az bir zaman dilimi içerisinde kişinin ülkeden geri dönme niyeti mevcut ise, ziyaret nedeni Schengen vizesi alması sadece yeterli olmaktadır.

 

Schengen vizesi, sadece 180 gün içerisinde bulunan 90 gün baz alınacak şekilde verilebilmektedir. 90 günden daha fazla olan seyahatler için, İtalya vizesi aile birleşimi iznine, daha sonrasında da oturum iznine sahip olunması gerekmektedir. İtalya aile birleşimi vizesi uzun süreler boyunca, kişinin bir İtalyan Vatandaşı ile hayatını birleştirildiğinde ya da yasal ikamet iznine sahip birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan akraba masası ile İtalya’da konaklama hakkına sahiptir. Yalnızca İtalyan Vatandaşı ile evlenen değil, İtalya’da kişinin yasal ikamet izni bulunan biri ile evlendiğinde de İtalya’da aile birleşimi hakkında başvuru bulunabilmektedir.

 

Evlilik dışı durumlarda da yakından birinci dereceden akrabalar olması kişiye oldukça büyük bir fayda sağlamaktadır. Harika durumda da evrak prosedürlerini küçük farklılıklar uygulanmaktadır. İtalya’da aile birleşimi kişinin İtalya’da ikamet etme hakkında beraberinde getirmektedir. Avrupa birliği ülkesi vatandaşları ya da İsviçre Vatandaşı olan kişiler için aile birleşimlerinde oturma izni almak gibi bir zorunluluk talep edilmemektedir.

 

İtalya aile birleşimi izni yalnızca üçüncü dünya ülkelerinde vatandaşla sahip olan kişilerin uygulaması gereken bir prosedürdür. İtalya ülkesinde aile birleşimi uzun süreli bir vize Türüne dahil olmaktadır. Kişinin 90 günden daha fazla olan seyahatleri için kullanabilmektedir. Bu vize türü, aile ya da akraba ziyaretlerinden farklıdır nedeni ise, İtalya aile ve akraba ziyaret vizesi Schengen müzesi dahili kapsamında bulunmaktadır. 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olacak şekilde konaklama hakkı verilmektedir.

 

İtalya Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya aile birleşimi adına gerekli evraklar İtalya oturum ve ikamet izni başvuru formu, kişinin pasaportu son on yıl içinde alınmış olmalıdır ve tüm sayfalarının fotokopileri ile birlikte ibraz edilmelidir. Kişinin tam bu katlı nüfus kayıt örneği, biyometrik iki adet fotoğraf, evlenme kayıt örneği ve evlilik cüzdanı alınan aile döküm belgeleri. Tüm bu evraklar fotokopiler ile birlikte ibraz edilmelidir. İtalya’da emniyet müdürlüğünden alınan bir birleşim formu da gerekli evraklar bulunan dosyanın içerisine eklenerek yetkili makamlara beyan edilmelidir.

 

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

İtalya aile birleşimi vizesi, kişilerin uzun süreli bir vize kategorisi içerisinde yer alan ulusal vize ya da uzun süreli vize tipi olarak adlandırılan vize türü içerisinde bulunmaktadır. Bir İtalyan Vatandaşı ile evlilik yapmak isterse kişi, uzun süredir İtalya’da ikamet eden akrabalarının yanına yerleşmek için İtalya aile birleşimi vizesi prosedürlerinden yararlanabilmektedir.

 

İtalya aile birleşimi vizesi ise kısa süreli Schengen vizesi türü olarak İtalya aile akraba ziyaret vizesi ile karıştırılmaması gereken bir vize türüdür. İtalya ülkesinde kişinin ikamet eden bir yakınının eğer İtalya’da oturum izni ve çalışma izni mevcut ise prosedürlere göre hareket etmesi gerekmektedir. İlk önce İtalya resmî web sitesinde form doldurarak Online olarak ilgili makama göndermesi gerekmektedir. Formdaki dil ise İtalyancadır.

 

Form sadece İtalyanca dilinde doldurulması gereken bir formdur. Göçmenlik bürolarında formun doldurulması konusunda kişi destek talebinde bulunabilme hakkına sahiptir. Ayrıca kişi bilgisini diploma, sertifika gibi belgeler ile ispatlaması gerekmektedir. Kişi evliliğinin formalite icabı olmadığını belgelerle ispat etmek durumundadır.

 

İtalya Vatandaşı olmayan bir yakın ile aile birleşimi yapılacak ise, bu kişinin oturum ve çalışma izni belgesinin olması ve ardından ibraz edilmesi gerekmektedir. Finansal durumunu gösteren belgelerin de bulunması gerekmektedir. Ancak evlenerek aile birleşimi yapılıyor ise, evliliğin devam etmekte olduğunu gösteren bir evlilik cüzdan belgesi de beyan edilmesi gereken belgeler arasında bulunmaktadır. Kişinin İtalya’da yaşayan yakınında ikamet ettiği evin ayrı birleşimi adına yapılacak olan başvuruda insan sayısıyla doğru orantısı oolması gerekmektedir.

 

Ayrıca aile birleşimi vizesinin çıkış süresi ise, Kişinin yapmış olduğu aynı birleşimi vizesi başvuru tarihinden itibaren altı ay içerisinde sonuç bulmaktadır. Vize, göçmenlik firmaları tarafından başvuru yapılacak olan İtalya yetkili makamlarına gönderilmektedir. Aile birleşimi vizesi verildiği tarihten itibaren 180 gün içerisinde kullanıma açılmaktadır. İtalya aile birleşimi vizesi, bir İtalyan Vatandaşı ile kişinin hayatını birleştirdiğinde ya da uzun süredir İtalya Toprakları içerisinde ikamet eden akrabası dolayısı ile yaşamını İtalya’da devam ettireceği durumlarda geçerli bir vize türü olarak bilinmektedir.

 

Avrupa birliği üyesi ülkesi Vatandaşı ya da İsviçre Vatandaşı olmayan kişilerin, İtalya aile birleşimi uygulamasından faydalanmak adına oturum izni alma zorunluluğu talep edilmektedir. İlk önce yetkili kurumlar vasıtası ile aile birleşimi talebi gerçekleştirilmeli ardından İtalya’ya ilk ayak basılan bir hafta içerisinde gerekli belgeler ve başvuru formu doldurularak oturum izni talebinde bulunulması gerektirmektedir İtalya adına yetkili kurum ise, ikamet edilecek olan bölgedeki valiliğe bağlı göçmenlik için tek kişi ofisi olmalıdır.

 

Ofise müracaat gerçekleştirildikten daha sonra verilecek olan izin belgesi, Türkiye sınırları içerisindeki İtalyan temsilciliğini ulaştırılmaktadır. Tüm bu işlemlerden daha sonra, bu belge ve İtalya’da başvurular gerçekleştirilmektedir. Bu izin belgesini doğrultusunda, İtalya’da ikamet ve kişinin çalışmasında herhangi bir mahsur görülmediğinden dolayı kişi İtalya’da oturum ve çalışma hakkının olduğu bir resmî belge olarak belgelenmektedir. İtalya’da çalışma izni alınmış ve uzun süredir İtalya’da çalışma durumu mevcut ise, aile birleşimi vizesi sayesinde ailenin yanına gidilerek beraber yaşama talebinde bulunabilme hakkına sahiptirler.

 

Bu durumda kişiler, prosedürler biraz farklılık gösterse de her bir aile bireyi için ayrı başvuruda bulunması gerekmektedir. İtalya aile birleşimi vizesi, bahsedilen durumların söz konusu olduğunda kişinin işine yarayacak bir vize tipi olacaktır. Bir tane aile birleşimlerinde, Türkiye vatandaşlarının ithal ülkesinde oturum izni başvurusunda bulunma zorunluluğu talep edilmektedir. İlk önce İtalya ülkesinde evlilik gerçekleştirildikten ya da bir İtalyan Vatandaşı ile evlenildikten sonra bu durumda İtalya yetkili makamları evliliğin gerçek olduğunu ispatlanması adına bir belge talep etmektedir.

 

Bu konu içerisinde sunulacak olan kanıtlar ise kişinin başvuru esnasında gösterici belgelerin geçerliliği ile birlikte belirlenmesi gerekecektir. Bu nedenden dolayı kişinin belgeleri Orijinal ve geçerli olduğuna emin olması gerekmektedir. Ancak kişi çok yakın bir akrabası ya da İtalya’da yaşayan eşinin yanına gitmek istiyor ise, bunun için ayrı birleşiminden yararlanmak da istiyorsa bu durumda akrabanın ya da eşin İtalya topraklarında ki ikamet onay belgesi ile yetkili makamlara beyan etmesi gerekmektedir. Bu durum İtalya devleti için oldukça büyük bir önem arz edecektir.

 

Tüm bu prosedürleri bir ek olarak kişinin belgelerin eksiksiz, istenen niteliklere uyumlu olsa bile devletin kişiden isteyeceği birkaç önemli kriter daha olacaktır. İlk önce İtalya’da yaşarken devlete yük olmadan, kişinin kendi ekonomik anlamda hayatını sürdürebilmesi adına mali durumuna önem verecektir. Bu faktör de değerlendirme içerisinde önemli bir rol oynayacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize