İtalya 2022 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu

İtalya 2022 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusuİtalya vizesi 2022 işlemleri sırasında tüm sürecin IDATA üzerinden tamamlanması gerekmektedir. IDATA aracı kurum olarak belirlenmiştir. Sadece İtalya değil aynı zamanda Almanya vize işlemlerinde de IDATA aracı kurumdur. Konsolosluklar ile görüşmeye gerek kalmadan tüm işlem akışını bu sistem üzerinden tamamlayabilirsiniz. Vize başvuru adımlarına dair kişilerin dikkate alması gereken en temel hususların başında belgelerin güncelliği gelmektedir. Verilen bilgilerin eksik olması ya da güncel olmaması durumunda başvurunun ret yanıtı alacağının da ayrıca iletilmesi gerekmektedir.

Schengen Vizesi

İtalya vize işlemleri sırasında Schengen vizesi avantajlarının da farkında olmanız gerekmektedir. İtalya bir Schengen ülkesidir.

  • Schengen vizesinin 180 günlük bir periyotta 90 gün boyunca aktif olarak kullanılmasına olanak verilmektedir.
  • 90 günden daha uzun kalmak isteyen kişilerin İtalya’nın ulusal vizesini talep etmesi gerekmektedir.
  • Schengen ülkelerini dolaşma gibi bir planınız varsa hangi Schengen ülkesinde daha uzun süre kalacaksanız vizeyi de o ülkeden talep etmeniz gerekmektedir.

Vize başvuru adımlarında danışmanlık firması sizin için hangisinin daha verimli olacağı konusunda bilgilendirme yapacaktır. Schengen vizesi oturum ya da çalışma izni gibi detayları içermemektedir.

Vize Başvurum Reddedildi

İtalya konsolosluk randevu adımlarının sonrasında başvurunuzu iletmenizin sonrasında ret yanıtı çıkarsa kişilerin başvurularını yinelemeleri gerekmektedir. Başvuruları ile alakalı olarak bir sorun yaşanmaması için gerekli olan tüm önlemler eksiksiz bir biçimde alınmalıdır. İlk başvurunuzun bireysel olarak yapılması ve ret yanıtı alması durumunda bir sonraki başvurunuzun profesyonel bir firma üzerinden sunulması çok daha önemlidir.

Vize Harcım İade Edilir Mi?

İtalya vize reddi;  vize başvurusunun reddedilmesinin sonrasında harcın iadesi gibi bir prosedür söz konusu değildir. Bu durum sadece İtalya değil diğer ülkelerde de geçerliliğini korumaktadır. Başvurunuz reddedilirse yatırımınız da yanmış sayılacaktır. Bir sonraki vize başvurusunda yeniden sıfırsan ücret ödeme adımını tamamlamanız gerekmektedir. Vize harcı ile alakalı size verilen makbuzu muhafaza etmeyi de unutmamalısınız.

Vize Başvurularına Dair Tüm Detaylar Burada!

italyavizesi.gen.tr/ üzerinden vize başvuru adımlarına dair tüm bilgileri anlık şekilde alabilirsiniz. Başvuru adımlarında kişilerin hangi revizyonlara ayak uydurması gerektiği, pandemi koşulları ve getirilen kurallar ile alakalı da incelemeler yapabilirsiniz. Vize başvuru adımlarında kişilerin dikkate alması gereken bir diğer husus da vize alan kişilerin yorumlarıdır. Vize alan kişilerin yorumları üzerinden anında sürece dair fikir sahibi olabilirsiniz.

S.S.S

İtalya vizesi hangi aracı kurum ile alınır?

IDATA aracılığı ile İtalya vizesinin alınmasına olanak verilmektedir.

İtalya Schengen ülkesi midir?

İtalya bir Schengen ülkesidir. 90 gün ya da daha az kalacak olan kişiler için Schengen vizesi almak oldukça mantıklı bir seçim olacaktır.

Vize sonucu ne zaman açıklanır?

Vize başvuru adımının tamamlanmasının sonrasında ortalama 4 hafta ile 12 hafta arasındaki bir sürede açıklanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize