ABD vatandaşları varışta vize uygulamalarına değinerek pek çok ülkeye seyahat edebilir. Bunun yanı sıra Nijerya, Azerbaycan ve de Afganistan gibi ülkelere dair önceden başvuru yaparak seyahate geçmeleri istenir.

ABD Hangi Ülkelere Vize Uygulamıyor?

Turizm amaçlı seyahate geçecek olan vize uygulamalarını ele alabilir. Şöyle ki ABD hangi ülkelere vize uygulamıyor merak edenlere turistik amaçlı seyahatlere ilişkin birkaç ülkeden söz edilir. Bunlar:

  • Belçika, Avusturya ve de Avustralya ülkeleri olarak belirtilir.
  • Almanya, Brunei ve de Kanada için de vizeye değinilmez.

ABD’ye vize uygulayan ülkeler kadar Amerika’nın vize istemediği ülkeler de merak ediliyor. Buna karşılık İzlanda, İrlanda ve de İtalya şeklinde her birinden söz edilir. Geriye ise 30 günlük giriş iznine sahip olan vatandaşların seyahate geçmeleri kalır. Öyle ki muafiyete dair yasal süre 30 gün şeklindedir.

ABD Pasaportu İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

ABD’ye vize uygulayan ülkeler kadar vizesiz olanlar da merak ediliyor. Amerikan pasaportu ile giriş yapılan ülkeler de mevcut durumda. Bunlardan:

  • Avrupa Birliği üyesi ülkelerden 28 tanesine giriş yapmanıza izin verilir.
  • Kanada ile Yeni Zelanda seyahatleri sırasında da vizeye değinilmez.

ABD pasaportu ile hangi ülkelere vizesiz gidilir merak edenlere Avustralya’da paylaşılır. Sonuç olarak vizesiz seyahatlerde kimlik ile pasaport kontrollerine değinilir. Bunun gibi vatandaşların finansal durumu da değerlendirmeye alınır. Öyle ki seyahat masraflarını karşılayabileceğinizi belgeler ile belirtmeniz faydalı olacaktır. Vizesiz ülkelere girişlerde buna ek olarak otel ile uçak rezervasyonlarının da üzerinde durulmaktadır.

Japonya Pasaportu Kaç Ülkede Geçerli?

ABD seyahat özgürlüğü açısından dünya birinci sırayı çekmiyor. İlk etapta ilk sırada Amerika’nın olduğu düşünülebilir. Ancak bunun yerine Japonya belirtilir ve en güçlü pasaporta sahip olan ülke olarak bilinir.

Japonya pasaportu kaç ülkede geçerli merak edenlere öncelikle 180 ülkeden söz edilmektedir. 180 ülke ile başı çeken Japonya seyahatlerinde T.C. vatandaşları da muaf kabul edilir. Türk pasaportuna sahip olanlar:

  • 90 günlük seyahatlere ilişkin herhangi bir vize talebinde bulunmaz.
  • Vizesiz olarak sadece pasaportla giriş yapmalarına izin verilir.

ABD’ye vize uygulayan ülkeler dışında diğer ülkelerin muafiyet hakkı da ele alınabilir. Özellikle de ABD, Japonya ve de İngiltere gibi endeksin yüksek olduğu ülkeler merak ediliyor. Her birine özgü vize şartlarına ve de muafiyet hakkına değiniliyor.

Türkiye ABD Vatandaşlarına Vize Uyguluyor mu?

ABD vatandaşları pasaport türüne bağlı olarak vize muafiyetini ele alabilir. Şöyle ki ülkemize benzer şekilde pasaport sınıfları üzerinden vizesiz seyahate değinilir. Türkiye ABD vatandaşlarına vize uyguluyor mu merak edenler için:

  • 3 aydan fazla kalacak ABD vatandaşları için vize talep edilir.
  • Umumi Pasaport sahiplerinin Türkiye temsilciliklerine başvurmaları gerekir.

Söz konusu gri, yeşil ve de siyah pasaportlar olduğu zaman vizeye değinilmez. Ancak yine 3 aydan uzun vadeli seyahatlere dair vizeye yer verilir. ABD’ye vize uygulayan ülkeler hangileri merak edenler Türkiye’yi ele alabilir. Sonuç olarak pasaport türleri üzerinden vize işlemlerine değinebilir.

Türk Pasaportu İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

Vizesiz olarak seyahat edilecek ülkeler arasında Kıbrıs, Moldova ve de Azerbaycan bulunuyor. Hatta Türk pasaportu ile hangi ülkelere vizesiz gidilir kadar kimlikle giriş yapılan ülkeler olarak belirtilir. Aynı şekilde Gürcistan ile Ukrayna seyahatleri sırasında da kimlikler yeterli görülür.

ABD’ye vize uygulayan ülkeler dışında T.C. pasaportuna vize istemeyen ülkeler de merak konusu haline gelmiştir. Sadece pasaport paylaşarak:

  • Arnavutluk, Beyaz Rusya veya Bahreyn seyahatlerine yönelebilirsiniz.
  • Bahamalar, Arjantin ve de Japonya olarak diğerlerinden de söz edilir.

Brezilya, Barbados ve de Barbuda olarak pek çok ülkeye yer verilmiştir. Her biri de pasaport kontrolleri üzerine giriş yapmanıza olanak sağlar. Geriye ise turistik veya ticari olarak seyahate geçmeniz kalır. Öyle ki hemen hemen hepsinde 90 günlük kısa süreli seyahatlere muafiyet tanınır.

Amerikan vatandaşları Avrupa’da yaşayabilir mi?

Muafiyet hakkından faydalanmaları sağlanır ve uzun süreli seyahatlerde vize talep edilir.

Amerikan pasaportu nasıl alınır?

Başvuru formu doldurulur, vatandaşlık belgesi alınır ve randevu üzerinden tüm belgeleri paylaşmanız beklenir.

Amerikan pasaportu hangi ülkelerde geçerli?

Avustralya, Kanada ve de Yeni Zelanda şeklinde pek çok ülkeye değinilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize